Loeki de Leeuw verscheen 54 jaar geleden voor het eerst op tv
Tekst: Menno Smit
24 januari 2026
Asjemenou! 54 jaar geleden was Loeki de Leeuw voor het eerst op tv te zien. Wat is het verhaal achter de vrolijke pop die zoveel kijkers een glimlach op het gezicht tovert? Je leest het op de website van Party.
Mascotte voor KLM
Loeki de Leeuw was in 1972 voor het eerst te zien in de reclameblokken van de Ster (Stichting Ether Reclame). Maar Loeki is al veel ouder dan vierenvijftig jaar. Filmproducent Joop Geesink, die Loeki de Leeuw bedacht, ontwierp de pop namelijk al in 1952 als mascotte voor KLM, als eerbetoon aan het Nederlands voetbalelftal.
LEES OOK: Dit vindt Johan Derksen van Monique en Denise uit ‘De Hanslers’
De tekst gaat verder onder de video.
Ieder jaar werden er zo’n driehonderd nieuwe filmpjes besteld
In 2004 leek het erop dat Loeki de Leeuw nooit meer in de reclameblokken te zien zou zijn. De reden hiervoor was dat de kosten voor productie en uitzending te hoog waren; ieder jaar werden er door de Ster zo’n driehonderd nieuwe filmpjes van Loeki de Leeuw besteld. Tot blijdschap van velen maakte de pop in juni 2019 tijdelijk een comeback. Sinds juni 2021 is Loeki de Leeuw weer helemaal terug op tv en fleurt hij de reclameblokken van de publieke omroep opnieuw op, zoals hij dat altijd deed. Met zijn bekende kreet Asjemenou!, maar ook door zijn onhandigheid.
De tekst gaat verder onder de post.
De Efteling
Naast op tv was Loeki de Leeuw van 2005 tot 2012 te zien in de Efteling, en wel in de attractie Carnaval Festival. De cirkel was daarmee rond, want net zoals hij het brein was achter Loeki de Leeuw, ontwierp Joop Geesink ook Carnaval Festival voor de Efteling. Omdat Loeki de Leeuw onlosmakelijk verbonden is met de reclameblokken, is de prijs voor de beste reclame naar hem vernoemd: de Gouden Loeki. Naast Nederland zijn de filmpjes van Loeki de Leeuw ook op tv te zien geweest in onder meer Frankrijk, Oostenrijk, Portugal, Griekenland, Italië, Japan, Groot-Brittannië en lokaal in de Verenigde Staten.
In de video hieronder zie je Loeki de Leeuw in de attractie Carnaval Festival in de Efteling.
Voor meer showbizznieuws lees je wekelijks de Party. Editie nummer 4 ligt nu in de winkel en is hier te bestellen of online te lezen.
Foto: ANP
Uit andere media