Met Rob Jetten als minister-president: ga jij straks meer betalen of juist besparen?
30 januari 2026
D66, VVD en CDA hebben vandaag hun coalitieakkoord gepresenteerd. Met Rob Jetten als beoogd minister-president liggen er grote plannen op tafel voor de komende jaren. Maar wat ga jij daar straks van merken? Van boodschappen tot belastingen: dit zijn enkele van de voornemens die direct invloed kunnen hebben op jouw portemonnee…
‘Aan De Slag’
In een coalitieakkoord zit altijd zoet én zuur, en dat geldt ook voor het akkoord van D66, VVD en CDA dat eerder vanmiddag in Den Haag werd gepresenteerd. Onder de titel ‘Aan De Slag’ hebben de drie partijen hun plannen voor de komende jaren op papier gezet. Van koopkracht tot belastingen: sommige voorstellen kunnen in je voordeel uitpakken, terwijl andere je straks juist geld kunnen kosten.
LEES OOK: Voor de fans van Gooische Vrouwen: Linda de Mol spreekt zich uit
De tekst gaat verder onder de post.
Dit bericht op Instagram bekijken
De AOW-leeftijd gaat sneller omhoog
Een greep uit de plannen die direct invloed kunnen hebben op jouw financiële situatie:
1: De WW-uitkering wordt ingekort tot maximaal één jaar. Op dit moment heeft iemand die werkloos wordt nog recht op maximaal twee jaar WW. D66, VVD en CDA beloven wel dat de uitkering iets hoger wordt, al is nog niet duidelijk met hoeveel. Tegelijkertijd moeten werknemers voortaan langer hebben gewerkt om WW-rechten op te bouwen. In totaal moet dit 1,3 miljard euro opleveren.
2: De AOW-leeftijd gaat sneller omhoog. Voor elk jaar dat mensen gemiddeld ouder worden, stijgt de AOW-leeftijd straks met één jaar. Nu is dat nog acht maanden. Dit moet de schatkist naar verwachting 2,7 miljard euro opleveren.
3: Arbeidsongeschiktheidsuitkeringen worden verlaagd. Wie arbeidsongeschikt wordt, heeft straks recht op een lagere uitkering. De maximale uitkering gaat 20 procent omlaag ten opzichte van nu. Ook verdwijnt de speciale, hogere uitkering voor mensen die volledig arbeidsongeschikt raken (IVA) voor nieuwe gevallen. Dit moet een besparing opleveren van 2,3 miljard euro.
De tekst gaat verder onder de foto.

Het eigen risico gaat omhoog
4: Het eigen risico gaat omhoog. Het eigen risico wordt met 75 euro verhoogd naar 460 euro. Daar staat tegenover dat je als patiënt het bedrag niet meer in één keer hoeft te betalen, maar maximaal 150 euro per keer kwijt bent. Gemeenten krijgen daarnaast 350 miljoen euro om chronisch zieken te ondersteunen die hun rekeningen niet kunnen betalen. De totale besparing loopt op tot bijna 4,8 miljard euro in 2030.
5: De uitwonende beurs voor studenten wordt verhoogd. Studenten die op kamers wonen, kunnen rekenen op een hogere beurs.
6: Er komt een wettelijk verplichte stagevergoeding. Stagiairs krijgen straks recht op een vergoeding die wettelijk is vastgelegd.
7: Gratis schoolfruit voor kinderen. Leerlingen in het primair en voortgezet onderwijs krijgen voortaan gratis fruit op school.
De tekst gaat verder onder de post.
Dit bericht op Instagram bekijken
Benzine wordt op termijn duurder
8: Politie mag straks zelf boetes opleggen bij kleinere overtredingen. Om overbelaste rechters te ontzien, krijgt de politie de bevoegdheid om bij lichte overtredingen en enkele strafbare feiten direct een boete uit te delen. Het gaat bijvoorbeeld om zaken als diefstal, winkelroof en vernieling.
9: De hypotheekrenteaftrek blijft bestaan. De regeling wordt behouden, iets waar vooral de VVD zich hard voor heeft gemaakt.
10: De btw op snijbloemen gaat omhoog. Het tarief stijgt van 9 naar 21 procent.
11: Er komt een suikertaks. Producenten moeten deze belasting gaan betalen, al wordt nog uitgewerkt hoe de heffing er precies uit gaat zien.
12: Benzine wordt op termijn duurder. De benzineaccijnzen gaan na 2027 weer meestijgen met de inflatie.
13: Er komen minder heffingskortingen. Kortingen zoals de arbeidskorting en de algemene heffingskorting worden mogelijk versoberd, al is nog niet bekend welke precies verdwijnen.
14: Kinderbijslag en kindgebonden budget worden samengevoegd. Daarvoor in de plaats komen hogere vaste bedragen per kind.
15: Er komt een verplichte bijdrage voor ‘onze veiligheid’. D66, VVD en CDA willen hiervoor een extra heffing invoeren. Die bijdrage is niet vrijwillig en wordt via de inkomstenbelasting geïnd.
Foto’s: ANP
Uit andere media