Waarom gaan Mattie & Marieke uit elkaar? Erik de Zwart: ‘De koek was op’
29 juni 2026
De Nederlandse radiowereld beleeft een van de onrustigste zomers in jaren. Nog voordat de commotie rond het vertrek van Froukje de Both en Gordon uit de ochtendshow van Radio 10 was gaan liggen en bekend werd dat Jan-Willem Roodbeen en Jeroen Kijk in de Vegte overstappen van NPO Radio 2 naar Radio 10, volgt alweer een nieuwe aardverschuiving.
Radionestor Erik de Zwart ziet alle verschuivingen met lede ogen aan: na acht jaar zetten ook Mattie Valk en Marieke Elsinga namelijk een punt achter hun succesvolle ochtendshow op Qmusic. Volgens Erik de Zwart is dat een opvallende, maar ook begrijpelijke ontwikkeling.
Vertrouwd radioduo uit elkaar
Mattie Valk en Marieke Elsinga groeiden de afgelopen acht jaar uit tot een van de bekendste radioduo’s van Nederland. Hun persoonlijke verhalen, humor en spontane gesprekken maakten de ochtendshow geliefd bij een groot publiek. Vanaf september slaan de twee ieder een eigen weg in.
Marieke krijgt een eigen vrijdagmiddagprogramma, terwijl Mattie verdergaat in de ochtend met een wisselend team van radiomakers. Daarmee verdwijnt opnieuw een vertrouwd radioduo en krijgt de radioluisteraar na de zomer een flink vernieuwd aanbod voorgeschoteld.
Erik de Zwart: ‘De koek was een beetje op’
Erik de Zwart kijkt met gemengde gevoelens naar het afscheid van Mattie en Marieke. In Nieuwe Revu zegt hij: “Ik denk dat we een heel mooi radioduo uit elkaar zien gaan. Tegelijkertijd had ik ook het gevoel dat de koek een beetje op was. Dan moet je misschien stoppen op je hoogtepunt.”
Volgens Erik de Zwart is het bovendien goed mogelijk dat er achter de schermen al langer meer speelde dan luisteraars wisten: “Aan de buitenkant zie je niet wat er speelt, maar het feit dat Marieke meteen weer RTL Boulevard gaat doen, geeft wel aan dat er waarschijnlijk al langer iets smeulde. Dat soort dingen zie je als luisteraar meestal niet en dat is ook logisch. De vuile was houd je binnen.”
Nieuwe kansen
De vele verschuivingen zorgen volgens Erik de Zwart niet alleen voor onrust, maar ook voor nieuwe mogelijkheden binnen de radiowereld.
“De verschillende verschuivingen zetten de hele radiomarkt op z’n kop en daardoor ontstaan er ook weer kansen. Kansen voor Radio 10 met een nieuwe ochtendshow, kansen voor andere zenders en natuurlijk ook de vraag hoe Mattie zich verder gaat ontwikkelen.”
Over de toekomst van Mattie Valk maakt Erik de Zwart zich weinig zorgen: “Ik denk dat de luisteraars Mattie sowieso leuk blijven vinden. Hij heeft al aangegeven dat hij met verschillende mensen gaat samenwerken en ik ben benieuwd hoe dat uitpakt.”
Volgens Erik de Zwart is de huidige radiomarkt volop in beweging. Door alle verschuivingen bij Qmusic, Radio 10 en andere zenders zullen luisteraars de komende maanden moeten wennen aan nieuwe stemmen, nieuwe duo’s en een flink veranderde programmering.
Video: Talpa
Uit andere media