Header

© ANP

Oud-premier Jan Peter Balkenende viert zijn 70e verjaardag

Vandaag feliciteren we Jan Peter Balkenende. De voormalig minister-president van ons land viert zijn 70e verjaardag!

Gereformeerd gezin

Als oudste kind van drie zonen groeide Jan Peter Balkenende op in een gereformeerd gezin, waar vader Jan Pieter graanhandelaar was en moeder Thona (Toos), voordat ze trouwde, als lerares in het onderwijs werkte. Jan Peter werd op 7 mei 1956 geboren in Biezelinge, Zeeland. De lagere school volgde hij in Kapelle en het atheneum in Goes. Later vertrok Jan Peter naar Amsterdam, waar hij aan de Vrije Universiteit Geschiedenis en Nederlands recht studeerde.

LEES OOK: Ruben Nicolai neemt het op voor ‘Married At First Sight’-Sandra

De tekst gaat verder onder de video van ‘Shownieuws’, waarin onze huidige minister-president Rob Jetten vertelt trots te zijn op zijn verloofde Nicolás Keenan, die de cover van ‘L’HOMO’ siert.

Krokettenmotie

Zijn eerste stappen in de politiek zette Jan Peter in 1982 in Amstelveen, waar hij destijds woonde. In totaal is Jan Peter daar zestien jaar gemeenteraadslid geweest. Een leuk weetje uit die tijd: Jan Peter diende een krokettenmotie in, die ook werd aangenomen en inhield dat gemeenteraadsleden in Amstelveen recht hebben op een kroket als de raadsvergadering tot na 23.00 uur duurt. Jan Peter combineerde het zijn van gemeenteraadslid met banen als beleidsmedewerker juridische zaken bij het bureau van de Academische Raad en het Wetenschappelijk Instituut van het CDA, waar hij stafmedewerker was. Ook is Jan Peter parttime bijzonder hoogleraar Christelijk sociaal denken over maatschappij en economie aan de Vrije Universiteit Amsterdam geweest.

De tekst gaat verder onder de video.

Opnieuw premier

In 1998 maakte Jan Peter voor het CDA zijn entree in de Tweede Kamer. Hij was financieel woordvoerder voor de partij, maar hield zich ook bezig met onderwerpen op het gebied van sociale zaken, justitie en binnenlandse zaken. Op 1 oktober 2001 werd Jan Peter fractievoorzitter van het CDA en niet lang daarna werd hij de nieuwe lijsttrekker voor de Tweede Kamerverkiezingen die in 2002 plaatsvonden. Met 43 zetels werd het CDA de grootste partij en Jan Peter minister-president van Nederland. Het kabinet-Balkenende I regeerde van 2002 tot 2003. Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 2003 werd het CDA met 44 zetels opnieuw de grootste partij en Jan Peter dus opnieuw premier.

De tekst gaat verder onder de video van ‘Shownieuws’, waarin Nicolás Keenan, de verloofde van onze huidige minister-president Rob Jetten, vertelt over het zijn van covermodel voor ‘L’HOMO’.

De partij haalde nog maar 21 zetels

In 2006, na drie jaar regeren, viel het kabinet-Balkenende II omdat D66 zijn ministers had teruggetrokken. Het minderheidskabinet-Balkenende III werd toen gevormd door de overgebleven partijen CDA en VVD, die als voornaamste opdracht hadden vervroegde verkiezingen uit te schrijven en de begroting voor 2007 op te stellen. Van 2007 tot en met 2010 gaf Jan Peter als minister-president leiding aan het kabinet-Balkenende IV. Voor het CDA verliepen de Tweede Kamerverkiezingen van 2010 teleurstellend. De partij haalde nog maar 21 zetels en dit was voor Jan Peter de reden om op te stappen.

De tekst gaat verder onder de video.

Minister van Staat

Sinds 2022 is Jan Peter minister van Staat. Wat werk betreft is Jan Peter nu extern senior adviseur bij EY en betrokken bij Corporate Responsibility, voorzitter van de Dutch Sustainable Growth Coalition, Associate Partner bij Hague Corporate Affairs, lid van de Club van Madrid en emeritus hoogleraar aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Op privégebied is Jan Peter samen met Bianca Hoogendijk, met wie hij in 1996 trouwde. Samen hebben ze een dochter, Amelie, die in 1999 geboren werd.

Video’s: TALPA

Uit andere media


Meer van Menno